2013
Джованні Калонего
Науковий координатор компаніі Tecres
Що таке спейсер, і яка його функція?
Спейсер є пристосуванням, виготовленим з костного цементу поліметилметакрилату (PMMA) з антибіотиком, що нагадує форму протеза. Метою даного пристосування є тимчасова заміна кістково-суглобового дефекта, видаленого з причини виникнення септичного процесу, зі збереженням простору та забезпеченням часткової/обмеженої рухомості в суглобі на період лікування інфекційного процесу. Функція антибіотика полягає в захисті спейсера протягом тривалого часу від бактеріальної адгезії за рахунок його локального вивільненя. Антибиотик також діє на м'які тканини навколо пристосування, надаючи локальну протимікробну дію.
Які характеристики спейсера?
Спейсер є промислово виготовленим пристосування зі стандартними типорозмірами. Тимчасові імплантати були розроблені для повної і безпечної заміни протеза на строк до 6 місяців і більше. Механічні випробування (Baleani та ін., 2003;.. Villa та ін., 2007) показали, що даний пристрій відповідає конфігурації постійного протеза на короткостроковий період (в средньому до 6 місяців). Фармакологічні випробування показали, що після імплантації пристрій вивільнює велику кількість антибиотика (Bertazzoni та спів., 2007) і зберігає цю властивість протягом тривалого часу, гарантуючи тим самим високу концентрацію антибіотика на протязі всього періода імплантації (Mutimer та спів., 2009). Експлантований Спейсер все ще в змозі випустити обмежену, але ефективну кількість антибіотиків (Bertazzoni та спів., 2004).
Чому так важливо мати відповідну формі сустава конфігурацію?
Парапротезна інфекція є одним із основних ускладнень в ортопедичній хірургії. Для визначення успіху хірургічного втручання і з метою ліквідації інфекційного процесу, кожне інфекційне ускладнення може розглядатися як наслідок окремої причини і також як совокупність декількох факторів. Завдяки тому, що пристрої-спейсери попередньо виготовлені промисловим способом, серійно і мають незмінну з плином часу конфігурацію, хірург і пацієнт заздалегіть можуть прогнозувати очікуваний ефект.
Виготовлення спейсера безпосередньо в операційній не може гарантувати їх безпечність, механічну і фармакологічну ефективність, що забезпечуються серійним виробництвом даних виробів. Перш ніж дане пристосування поступає до клінічного випробування, вони піддаються перевірці якості, що є гарантією досягнення необхідних ефектів при їх використанні.
Чому був обран антибіотик гентаміцин?
Гентаміцин – антибіотик широкого спектру дії, що направлений проти грам позитивних і грамнегативних бактерій. Гентаміцин доступний у вигляді порошку, термостійкий і не викликає алергії, має незначний спектр побічних еффктів і хороший профіль елюіції кісткового цементу (ПММА).
Навіщо виготовлений спейсер з комбінацією двух антибіотиків – ванкоміцин + гентаміцин (Vancogenx-Space)?
У разі, коли збудник інфекції устойчив к гентамицину та сприйнятливий до ванкоміцину, показано використання Vancogenx-Space. В таких випадках комбінація саме цих антибіотиків посилює антимікробну ефективність за рахунок їх синергізму (Bertazzoni та ін., 2011; Галло та ін., 2013)
Спейсер виконаний з кісткового цементу та антибіотика. Чому промислово виготовлений пристрій відрізняється своїми механічними і фармакологічними властивостями від виробів, виготовлених безпосередньо в операційній?
При виготовленні спейсера під час операції домішок порошку антибіотика негативно впливає на механічні характеристики кісткового цемента і вивільнення антибіотика безпосередньо не пов'язане з їх дозою (Данн та ін., 2007). Інтраопераційно виготовлений спейсер не може гарантувати достатню дисперсію антибіотика в суміші з кістковим цементом, що відповідно впливає, як на вивільнення антибіотика, так и на механічну міцність пристрою. З виготовленням спейсера вручну також безпосередньо пов'язані непередбачуване вивільнення антибіотика і механічні поломки пристосування (Юнг та ін., 2009). Приготування вручну під час операції суміші антибіотика та кісткового цементу може суттєво змінювати пористість матриці ПММА, что впливає на її характеристики міцності. Для досягнення елюції антибіотика концепція «дози» повинна бути замінена концепциєю «елімінації».
Як відбувається вивільнення антибіотика із ПММА?
Коли біологічні рідини вступають в контакт с антибіотиком, що присутній в кістковому цементі ПММА, починаєтся процес розчинення: антибіотик солюбілізірує і на виході елюірує з матриці ПММА, що має діряву структуру. Чим більше пористість матриці ПММА, тим більше структура буде мати отворів, що дозволить лучше проникати біологічній рідині та лучше розчинятися антибіотикам (Ван де Белт та ін., 2000).